۱۹ بهمن ۱۴۰۲ ۱۸:۱۳
رونمایی از مدال بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس/ مدال‌آوران صاحب تکه‌ای از برج ایفل می‌شوند
از مدال بازی‌های المپیک و پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک و نقل از وب‌سایت پارالمپیک (IPC)، امروز پنج‌شنبه نوزدهم بهمن ماه، در فاصله حدود دویست روز مانده بازی‌های پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴، از مدال این دوره‌ی بازی‌های المپیک و پارالمپیک رونمایی شد.
 
در بازی‌های ۲۰۲۴ تعداد ۵٠٨۴ مدال توزیع می‌شود و بر اساس اعلام کمیته برگزاری رویداد پاریس، برای اولین بار در تاریخ برگزاری این بازی‌ها، فارغ از رنگ طلا، نقره و برنز، هر سه مدال‌ با فلز خاصی تزیین شده‌اند.
 
در واقع ویژگی مدال‌های طلا، نقره و برنز المپیک و پارالمپیک پاریس این است که مدال‌آوران تکه‌‌ای از نماد فرانسه، کشور میزبان بازی‌ها را به خانه می‌برند، چراکه این مدال‌ها با تکه‌ای از همان فلز آهنی که در برج ایفل به کار رفته، تزئین شده‌اند. 

نگاهی به طرح مدال‌ها
در طرح روی مدال‌ بازی‌های پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴، نمایش گرافیکی زیبایی از نمای منحنی شکلِ بخش زیرین برج ایفل به کار رفته و برای‌ این‌که مدال‌های طلا، نقره و برنز با لمس کردن قابل تمایز باشند، خطوطی بر لبه‌‌ی آن‌ها نقش بسته است.
همچنین خط بین‌المللی بریل -که خالق فرانسوی آن، «لوئی بریل» است- بر روی مدال‌ها حک شده است.
قطعه‌ای شش ضلعی از فلز آهن به کار رفته در برج ایفل نیز بر روی دیگر مدال‌ها نصب شده است. 
برج ایفل 
برج ایفل سال ١٨٨٩ برای ارائه در «نمایشگاه جهانی ١٨٨٩» ساخته شد و بلندترین سازه جهان در آن زمان بود که شامل هجده هزار قطعه آهن با عیار بالا است. 
آهن مورد استفاده برای ساخت برج ایفل از طریق یک فرآیند پالایشی به نام پادلینگ به دست آمده است که هنگام ذوب سنگ معدن، کربن اضافی را حذف می‌کند و از این طریق آهن خالص و قوی تولید می‌کند.
در طول قرن بیستم میلادی، سازه برج ایفل برای محافظت در برابر خوردگی، تجدید رنگ، برخی از عناصر فلزی حذف و تاکنون با دقت حفظ و بازسازی شده است. 

به زیبایی جواهر
شرکت بهره‌برداری برج ایفل با اهدای این قطعات به عنوان مدال‌ بازی‌های پارالمپیک ٢٠٢۴ به ورزشکاران، جانی تازه‌ای به تاریخ می‌بخشد.
کمیته برگزاری بازی‌های پاریس، برای ایجاد پیوند میان ورزش، فرهنگ و میراث کشور خود در طراحی و تولید مدال این رودیداد، از تخصص جواهرسازان برند مشهور فرانسوی، شومت(Chaumet) استفاده کرده است. این شرکت سال ١٧٨٠ تأسیس شد و در حال حاضر یکی از حامیان اصلی مالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک پاریس به شمار می‌رود. 
هفدهمین دوره بازی‌های تابستانی پارالمپیک، از ٧ تا ١٨ شهریور ماه سال ١۴٠٣ برای نخستین بار به میزبانی فرانسه در شهر پاریس برگزار خواهد شد.

 

مدال

مدال

مدال

کد خبر : ۶,۴۶۰
اشتراک در