بسکتبال با ویلچر - Wheelchair Basketball

لوگو بسکتبال با ویلچر این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی – حرکتی و فلج مغزی که دارای کلاسبندی‌های زیر می‌باشند، است:
۱.۵ - ۲ - ۲.۵ - ۳ - ۳.۵ - ۴ - ۴.۵
مسابقات این رشته به صورت تیمی در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود، این رشته از سال ۱۳۵۲ شمسی مطابق با ۱۹۷۳ میلادی در داخل سازمان ISMGF بوده و از سال ۱۳۷۲ شمسی مطابق با  ۱۹۹۳ میلادی تحت پوشش فدراسیون جهانی IWBF قرار گرفته و به فعالیت خود ادامه داده است.
آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۵۹ بر می‌گردد و اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری این رشته نیز در همین سال برگزار گردید و در سال ۱۳۶۰ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات بین‌المللی یوگسلاوی صورت گرفت.
در این ورزش هر تیم از ۱۲ بازیکن تشکیل شده که ۵ بازیکن اصلی در زمینی به ابعاد ۲۸×۱۵ متر در چهار زمان ۱۰دقیقه‌ای با هم به رقابت می‌پردازند که زمان استراحت بین زمان اول، دوم، سوم و چهارم ۲دقیقه‌ای و دوم - سوم (نیمه بازی) ۱۵ دقیقه می‌باشد. تیم برنده در هر مسابقه تیمی است که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد. در حال حاضر حدود ۲۸ تیم استانی و ۱۴ تیم باشگاهی آقایان و بانوان در کشورمان فعال می‌باشد.
رشته ورزشی بسکتبال با ویلچر توسط فدراسیون جهانی IWBF اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این فدراسیون می توانید از لینک مقابل استفاده نمایید: http://www.iwbf.org
صفحه این رشته در سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک: https://www.paralympic.org/wheelchair-basketball/contact
بسکتبال-04
بسکتبال-04
بسکتبال-03
بسکتبال-03
بسکتبال-02
بسکتبال-02
بسکتبال-01
بسکتبال-01