تنیس روی میز - Table Tennis

لوگو تنیس روی میز این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی - حرکتی و فلج مغزی که دارای کلاسبندی T۱-۱۰ می‌باشند، است. مسابقات این رشته به صورت انفرادی و دو نفره تیمی در دو بخش بانوان و آقایان و به صورت ایستاده و نشسته برگزار می‌شود، این رشته تحت پوشش کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) بوده است که در سال ۱۳۳۹ شمسی مطابق با ۱۹۶۰ میلادی شروع به فعالیت کرده و از سال ۱۳۸۸ شمسی مطابق با ۲۰۰۹ میلادی به فدراسیون جهانی تنیس روی میز ITTF پیوست.
آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۵۹ بر می‌گردد و اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری این رشته در همین سال برگزار گردید و در سال ۱۳۶۲ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات جهانی استوک مندویل انگلستان صورت گرفت.
وسایل این ورزش شامل میز و توپ و راکت می باشد و تمامی مسابقات به صورت ۳ گیم از ۵ گیم می‌باشد. ورزشکار یا تیم برنده در هر مسابقه ورزشکار یا تیمی است که ۳ گیم برنده شده باشد.
در حال حاضر حدود ۱۱۵ تیم استانی و باشگاهی آقایان و بانوان در کشورمان فعال می‌باشند.
رشته ورزشی تنیس روی میز توسط فدراسیون جهانی ITTF اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این فدراسیون می‌توانید از لینک مقابل استفاده نمایید: http://www.ittf.com

صفحه این رشته در سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک: https://www.paralympic.org/table-tennis/contact

تنیس روی میز-04
تنیس روی میز-04
تنیس روی میز-03
تنیس روی میز-03
تنیس روی میز-02
تنیس روی میز-02
تنیس روی میز-01
تنیس روی میز-01