وزنه برداری - Powerlifting

لوگو وزنه برداری

 این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی - حرکتی‌ها، کوتاهی در یک عضو تحتانی، پشت، تنه و کوتوله‌ها می‌باشد. مسابقات این رشته به صورت انفرادی و جداگانه در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود، این رشته تحت پوشش کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) است که در سال ۱۳۴۳ شمسی مطابق با ۱۹۶۴ میلادی شروع به فعالیت کرده است.
آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۵۹ بر می‌گردد و اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری آقایان این رشته در همین سال برگزار گردید و در سال ۱۳۶۷ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات پارالمپیک سئول ۱۹۸۸ در کره جنوبی صورت گرفت. رشته وزنه برداری بانوان در ایران فعال نمی‌باشد.
در این ورزش آقایان و بانوان در ده وزن با هم به رقابت می پردازند که هر کدام می توانند ۳ بار وزنه پیشنهادی خود را بالای سر ببرند. برنده در هر مسابقه فردی است که سنگین ترین وزنه را بلند کند. در حال حاضر حدود ۱۸ تیم استانی و باشگاهی آقایان در کشورمان فعال می‌باشد.
* مسابقات وزنه برداری نابینایان تاسطح جهانی ارتقاء یافته ولی تاکنون موفق به کسب مجوز از IPC برای حضور درمسابقات پارالمپیک نگردیده است.
رشته ورزشی وزنه برداری توسط کمیته بین المللی پارالمپیک IPC اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این رشته می توانید از لینک استفاده نمایید:   www.paralympic.org/powerlifting

صفحه این رشته در سایت کمیته بین المللی پارالمپیک:  https://www.paralympic.org/powerlifting/contacts

وزنه برداری-04
وزنه برداری-04
وزنه برداری-03
وزنه برداری-03
وزنه برداری-02
وزنه برداری-02
وزنه برداری-01
وزنه برداری-01