والیبال نشسته - Sitting Volleyball

لوگو والیبال نشسته
این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی - حرکتی، کوتاهی در یک عضو تحتانی، پشت، تنه و کوتوله‌ها که دارای کلاسبندی SV۱ - ۲ می‌باشند، است. مسابقات این رشته به صورت تیمی و جداگانه در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود. والیبال‌نشسته تحت پوشش فدراسیون جهانی World Para Volley می‌باشد که در سال ۱۳۳۵ شمسی مطابق با ۱۹۵۶ میلادی شروع به فعالیت کرده است.
آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۵۹ بر می‌گردد و اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری این رشته در همین سال برگزار گردید و در سال ۱۳۶۴ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات جهانی نروژ صورت گرفت. در این ورزش هر تیم از ۱۲ بازیکن تشکیل شده که ۶ بازیکن اصلی در زمینی به ابعاد ۶×۱۰ متر با هم به رقابت می‌پردازند. تیم برنده در هر مسابقه تیمی است که در ۳ گیم زودتر به امتیاز ۲۵ برسد. در حال حاضر حدود ۲۵۰ تیم استانی و باشگاهی آقایان و بانوان در کشورمان فعال می‌باشد.
رشته ورزشی والیبال نشسته توسط فدراسیون جهانی World Para Volley اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این رشته می توانید از لینک مقابل استفاده نمایید: www.worldparavolley.org

صفحه این رشته در سایت کمیته بین المللی پارالمپیک: https://www.paralympic.org/sitting-volleyball

والیبال نشسته-04
والیبال نشسته-04
والیبال نشسته-03
والیبال نشسته-03
والیبال نشسته-02
والیبال نشسته-02
والیبال نشسته-01
والیبال نشسته-01