بوچیا - Boccia

لوگو بوچیا
این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های فلج مغزی BC۱-۴ / BC۵ و همچنین معلولیت‌های شدید که قادر به شرکت در رشته‌های دیگر نمی‌باشند، است. مسابقات آن به صورت انفرادی، دو نفره و تیمی در دو بخش ادغامی بانوان و آقایان برگزار می‌شود، این رشته تحت پوشش سازمان جهانی CP-ISRA بود که در سال ۱۳۶۳ شمسی مطابق با ۱۹۸۴ میلادی شروع به فعالیت کرده و از سال ۱۳۹۱ شمسی مطابق با ۲۰۱۲ میلادی به یک فدراسیون ورزشی مستقل با عنوان BIS-Fed ادامه فعالیت داده است.
آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۸۳ بر می‌گردد و اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری این رشته نیز در همین سال برگزار گردید و در سال ۱۳۸۵ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات آسیا–اقیانوسیه (فسپیک ۲۰۰۶) مالزی صورت گرفت. مسابقات این ورزش در زمینی به ابعاد ۶×۱۲/۵ متر برگزار می‌شود که محدوده پرتاب به ۶ مربع پرتاب تقسیم می‌شود و توپ‌های مسابقه شامل ۶ توپ قرمز، ۶ توپ آبی و ۱ توپ سفید هدف می‌باشد. تیم برنده در هر مسابقه ورزشکار یا تیمی است که نزدیک ترین توپ را به توپ هدف (سفید) پرتاب کرده است.
در حال حاضر حدود ۴۰ تیم استانی و باشگاهی آقایان و بانوان در کشورمان فعال می باشند.
رشته ورزشی بوچیا توسط فدراسیون جهانی BISFed اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این فدراسیون می توانید از لینک مقابل استفاده نمایید: http://www.bisfed.com
صفحه این رشته در سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک: https://www.paralympic.org/boccia/contact
بوچیا-05
بوچیا-05
بوچیا-04
بوچیا-04
بوچیا-03
بوچیا-03
بوچیا-02
بوچیا-02
بوچیا-01
بوچیا-01