تنیس با ویلچر - Wheelchair Tennis

لوگو تنیس با ویلچر این رشته مخصوص ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی - حرکتی و فلج مغزی که دارای کلاسبندی Quad ،WT می‌باشند، است.
مسابقات این رشته به صورت انفرادی و دو نفره تیمی در دو بخش بانوان و آقایان و یا به صورت مختلط برگزار می‌شود، این رشته تحت پوشش فدراسیون جهانی ITF است که در سال ۱۳۴۹ شمسی مطابق با ۱۹۷۰ میلادی شروع به فعالیت کرده است. آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال ۱۳۷۴ شمسی مطابق با ۱۹۹۵ میلادی بر می‌گردد.
اولین دور مسابقات قهرمانی کشوری این رشته در سال ۱۳۷۶ برگزار گردید. در سال ۱۳۷۸ اولین برنامه برون مرزی با اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات آسیا - اقیانوسیه مالزی صورت گرفت.
در این ورزش مسابقات به صورت ۲ ست از ۳ ست است که هر ست حداقل از ۶ گیم و حداکثر از ۱۳ گیم تشکیل می‌شود، زمین بازی یک نفره مستطیلی است به طول ۲۳/۷۷ متر و عرض ۸/۲۳ متر و در بازی دو نفره به طول۲۳/۷۷ متر و عرض ۱۰/۹متر می‌باشد. تیم برنده در هر مسابقه تیمی است که دو گیم برنده شده باشد.
در حال حاضر حدود ۱۱ تیم استانی و باشگاهی آقایان و بانوان در کشورمان فعال می‌باشند.
رشته ورزشی تنیس با ویلچر توسط فدراسیون جهانی ITF اداره می شود. به منظور مشاهده سایت این فدراسیون می توانید از لینک مقابل استفاده نمایید: http://www.itftennis.com

صفحه این رشته در سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک: https://www.paralympic.org/wheelchair-tennis/contact

تنیس با ویلچر-04
تنیس با ویلچر-04
تنیس با ویلچر-03
تنیس با ویلچر-03
تنیس با ویلچر-02
تنیس با ویلچر-02