۲۵ آبان ۱۴۰۱ ۱۰:۵۳
برای اولین بار صورت گرفت؛

استفاده از نماد معلولیت در سمبل بازیهای پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴

استفاده از نماد معلولیت در سمبل بازیهای پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴
 
کمیته برگزاری بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ به تازگی از نمادهای این دو رویداد رونمایی کرد . از نکات جالب توجه در طراحی این نمادها می توان به یکسان بودن طراحی آنها اشاره کرد؛ اقدامی که پیش از این در طراحی لوگوی این مسابقات نیز انجام شده بود.
" فریگی" نامی است که برای این دو نماد انتخاب شده و در واقع این نماد کلاهی فرانسوی است که در اررزشها و فرهنگ و هنر این کشور به عنوان نماد آزادی شناخته می شود.
نام این کلاه، وام گرفته از یکی از پادشاهان دوران باستان است و سرپوشی است نرم و مخروطی شکل که راس بالایی آن انحنایی رو به پایین دارد.
این کلاه، از زمان تأسیس کلیسای جامع نوتردام در سال ۱۱۶۳ میلادی در تاریخ این کشور وجود داشته و روح انقلاب جمهوری فرانسه را نشان می دهد.
جنس پارچه این عروسک‌ها از مواد قابل بازیافت و صد در صد طبیعی‌ تهیه شده است و شرکت "جیپسی "(برندی معروف در تولید عروسک و اسباب بازی) با همراهی شرکت "دو دو"، در تولید آن مشارکت دارند و از ۱۵ نوامبراین عروسک ها در فروشگاه های رسمی مسابقات و فروشگاه های آنلاین وب سایت پاریس ۲۰۲۴ عرضه می شوند.

 

پاریس  3

 

ابتکار جدید در تولید سمبل بازی های پاریس ۲۰۲۴
از نکات جالب توجه در طراحی این دو نماد می توان به موضوع همبستگی المپیک و پارالمپیک و اتحاد آنها اشاره کرد.
نماد بازی های پارالمپیک با یک معلولیت فیزیکی مشهود طراحی و برای یکی از پاهای آن پروتز با تیغه کربنی در نظر گرفته شده است.
شرکت "دودو" در تولید این نماد ، توجه ویژه ای به جنس پروتز فریگی داشته و موادی در این عضو مصنوعی به کار برده که با وجود نرمی (برای لمس کردن)، قدرت تیغه کربنی آن را هم نشان دهد.
این نماد با وجود محدودیت جسمی، با افتخار در حال دویدن است و به همه نشان می دهد که ورزش ابزاری برای تحرک و پویایی است.

پاریس  2

 
فریگی؛ قدرت تغییر در ورزش 
فریگی به انقلاب در ورزش اشاره می کند و در تلاش است، قدرت ورزش را به دیگران نشان دهد.و این پیام را منتقل می کند که  ورزش قدرت تغییر هر چیزی را دارد؛ زندگی ها، کیفیت سلامتی، روابط انسان‌ها با یکدیگر و طبیعت...
طراحان این دو نماد با هدف یکسان‌سازی و مشارکت، تلاش کرده‌اند که جامعه، حضور حداکثری افراد با معلولیت های مختلف را به چشم ببیند و مفهوم "ورزش برای همه" پر رنگ تر شود.
این دو نماد به عنوان سفیران بازی های پاریس ۲۰۲۴ به سراسر فرانسه سفر خواهند کرد و ضمن دیدار با مردم در رویدادهای فرهنگی، ورزشی مربوط به این رقابت ها حضور خواهند داشت.
 

 

پاریس  1
 
 
 
 
 
کد خبر : ۵,۲۴۱
اشتراک در