پاراتیراندازی با کمان ایران در بازی‌های پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴


 تیم ملی پاراتیراندازی با کمان ایران در مسیر کسب آمادگی برای حضور در هفدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک موفق به کسب 7 سهمیه شده است.

پاریس 2024 ششمین تجربه‌ی تیم ملی پاراتیروکمان کشورمان در بازی‌های پارالمپیک است.

 Paris Para Archery Mascotte 1400X1050

رقابت‌های این دوره با شرکت 140 کماندار برتر سراسر جهان (شامل 75 مرد و 65 زن) در 9 رویداد (3 ماده زنان، 3 ماده مردان و 3 ماده میکس) از 8 تا 15 شهریور  در ورزشگاه موقت انولید (Invalides) برگزار می‌شوند.

 

محل برگزاری رقابت‌ها

ورزشگاه 8 هزار نفری انولید با فضای سبز و زمین چمنی وسیع، یکی از زیباترین بناهای تاریخی پاریس به شمار می‌رود و مقابل هتل باشکوهی به همین نام قرار دارد که بنای آن در سال 1687 میلادی -ابتدا به عنوان بیمارستانی نظامی و آسایشگاه مجروحین جنگی- ساخته شده و در تاریخ فرانسه از اهمیت خاصی برخوردار است.

موزه تاریخ نظامی فرانسه، یادبودهای آن و مقبره ناپلئون بناپارت نیز در حال حاضر در هتل Invalides قرار دارد و حالا در سال 2024 برترین کمانداران پارالمپیکی دنیا، مقابل این هتلی تاریخی، در ورزشگاه انولید مقابل چشم تماشاگران به صف می‌شوند تا رقابتی جذاب و  بی‌نظیر را تجربه‌ کنند.

همه تیم‌ها می‌توانند از اول شهریورماه در زمین اصلی این ورزشگاه تمرینات خود را آغاز کنند و نیازی به رزرو وقت تمرین ندارند. مجموعا 32 هدف برای بخش تمرینی در نظر گرفته شده است.

در پایان بازی‌های پارالمپیک 2024 پاریس، این ورزشگاه موقت جمع می‌شود و انولید به وضعیت سابق خود بازمی‌گردد.

 

Invalides Para Archery

مروری بر ادوار پیشین

پاراتیراندازی با کمان ایران تاکنون 5 دوره در بازی‌های پارالمپیک حضور داشته که حاصل آن مجموعا کسب 6 مدال (4طلا، 2 نقره و 2 برنز) بوده است.

 

سیدنی 2000

سیدنی 2000 اولین تجربه ملی‌پوشان تیراندازی با کمان ایران در بازی‌های پارالمپیک به حساب می‌آید.

ابراهیم رنجبر، حشمت الله کاظمی‌راد و مجید کهتری سه نماینده کشورمان در این نخستین حضور پارالمپیکی بودند. تیم ایران در این بازی‌ها در رده پنجم قرار گرفت.

 

 آتن 2004

تیم ملی پاراتیراندازی با کمان ایران به سرمربیگری زبیدالله سلیم‌اف با سه ورزشکار در بازی‌های پارالمپیک آتن حضور یافت و مانند دور پیشین به مدالی نرسید.

پکن 2008

پاراکمانداران ایران در بازی‌های پارالمپیک پکن غایب بودند.

 

لندن 2012

بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن نقطه عطف پاراتیراندازی با کمان ایران به شمار می‌آید.

تیم ملی کشورمان در سومین حضور پارالمپیکی خود با 6 نماینده به سرمربیگری حجت‌اله واعظی، موفق به کسب 2 مدال (یک طلا و یک برنز) شد.

*زهرا نعمتی در لندن با کسب طلای ریکرو، نخستین مدال پارالمپیک تیراندازی با کمان ایران را به نام خود ثبت کرد.

*همچنین ترکیب سه نفره تیم بانوان ایران، زنده‌یاد راضیه شیرمحمدی، زهرا جوانمرد سیستانی و زهرا نعمتی موفق به یک نشان برنز نیز شدند.

 

ریو ۲۰۱۶

پاراکمانداران کشورمان در بازی‌های ریو ۲۰۱۶، با 7 ورزشکار (3 زن و 4 مرد)، مجموعا موفق به کسب ۴ مدال شامل ۲طلا، 1نقره و 1 برنز شدند.

*زهرا نعمتی و غلامرضا رحیمی، مدال‌آوران طلایی ایران در ریو بودند.

*در این دوره از بازی‌های پارالمپیک الگ آودینتوف، میونک پارک و جبرائیل عبادی هدایت تیم ایران را بر عهده داشتند.

 

توکیو 2020

تیم ملی پاراتیروکمان ایران با 6 نماینده (4 مرد و 2 زن) با هدایت مجید کهتری و حجت‌الله واعظی به عنوان سرمربی و مربی، در بازی‌های پارالمپیک توکیو 2020 شرکت کرد و در مجموع به 2 مدال- یک مدال طلا و یک نقره- دست یافت.

*زهرا نعمتی تنها مدال‌آور طلایی ایران در این دوره از بازی‌های پارالمپیک بود.

*پاراتیروکمان ایران در بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ از میان ۴۲ کشور، پس از چین و جمهوری چک در جایگاه سوم رده‌بندی مدالی قرار گرفت.

*زهرا نعمتی و نورمحمد آرخی، افتخار حمل پرچم کشورمان در مراسم افتتاحیه بازی‌های پارالمپیک توکیو پرچم کشورمان را بر عهده داشتند.