۱ اسفند ۱۴۰۲ ۲۲:۱۹
قهرمانی پاراتکواندوکاران ایران با ۴ طلا و یک نقره/کره جنوبی و قزاقستان دوم و سوم شدند
ششمین دوره مسابقات پاراتکواندو بین المللی جام ریاست فدراسیون جهانی در گروه آقایان با قهرمانی تیم پاراتکواندو ایران به پایان رسید.

 

به گزارش روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک و به نقل از سایت فدراسیون تکواندو؛ این دوره از مسابقات با حضور ۴۶ پاراتکواندوکار در دو بخش مردان و زنان از کشورهای مکزیک، کره جنوبی، تایلند، مغولستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، ترکیه، روسیه، چین تایپه، عراق، تیم پناهندگان و نمایندگان کشورمان امروز سه شنبه اول اسفندماه در سالن خانه تکواندو برگزار شد.

در رقابت های بخش مردان، تکواندوکاران کشورمان با کسب ۴ مدال طلا و یک نقره عنوان قهرمانی را از آن خود کردند. کره جنوبی با یک طلا و ۳ برنز  روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد و قزاقستان با یک نقره و ۲ برنز سوم شد. تیم‌های آذربایجان و مغولستان هم با حضور در رتبه‌های چهارم و پنجم به کار خود در این رقابت‌ها پایان دادند.

در پایان این رقابت‌ها «جئونگ هون جو» نماینده وزن ۸۰-  کیلوگرم کره جنوبی به عنوان برترین تکواندوکار و «حیدر کریم مزهر» از تیم عراق به عنوان بهترین سرپرست این مسابقات انتخاب و معرفی شدند. همچنین محمد دشتی (کویت)  و سئونگ رک کیم (کره جنوبی)،  به عنوان برترین داوران این رقابت‌ها انتخاب شدند.
جایزه تیم اخلاق ششمین دوره رقابت های پاراتکواندوی جام ریاست فدراسیون جهانی نیز به تیم ملی مغولستان رسید.

در تمامی رقابت های فینال در ۵ وزن نماینده های ایران حضور داشتند و پاراتکواندو کاران کشورمان موفق به پیروزی در ۴ مسابقه از فینال ها نیز شدند.
سعید صادقیان پور در مبارزه نهایی وزن ۶۳- کیلوگرم برابر «بولور اردن گانبات» از مغولستان رنکینگ یک دنیا و دارنده ۵ طلای جهان را شکست داد و قهرمان شد. فینال وزن ۸۰- این رقایت ها، تکرار دیدار نهایی مرحله نهایی گرندپری منچستر میان علیرضا بخت و «جئونگ هان جو» از کره جنوبی بود که در این دیدار حریف کره ای شکست منچستر برابر بخت را جبران کرد و طلا گرفت. حامد حق شناس نماینده سنگین وزن پاراتکواندو روند رو به رشد خود را ادامه داد و این بار در جام ریاست فدراسیون جهانی تهران عنوان قهرمانی را برای خود کرد.

گفتنی است کمال جوانمرد دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک و سعید سلگی معاونت فنی کمیته ضمن حضور در فدراسیون تکواندو از نزدیک شاهد مبارزه پاراتکواندوکاران بودند.

در این دوره از مسابقات پاراتکواندوکاران اوزان ۵۸-، ۶۳-، ۷۰ - ، ۸۰-  و ۸۰+ کیلوگرم به مصاف هم رفتند که نفرات برتر به شرح ذیل معرفی شدند:

وزن ۵۸- کیلوگرم:
مقام اول: محمد طاها حسن پور (ایران)
مقام دوم: اکماتوف (روسیه)
مقام سوم: صابیر زینالوف (آذربایجان) و پیونگانگ لی ( کره جنوبی)

وزن ۶۳- کیلوگرم:
مقام اول: سعید صادقیانپور (ایران)
مقام دوم: بولور اردن گانبات (مغولستان)
مقام سوم: بورژان کوشربایف (قزاقستان) و دانگ هو لی (کره جنوبی)

وزن ۷۰- کیلوگرم:
مقام اول: امیر محمد حقیقت شناس (ایران)
مقام دوم: عماد الدین خلیلف (آذربایجان)
مقام سوم: جائه چئوم ای اوم ( کره جنوبی ) و ویکتور مانوئل پالاسیوس (مکزیک)

وزن ۸۰- کیلوگرم:
مقام اول: جئونگ هان جو  (کره جنوبی)
مقام دوم: علیرضا بخت (ایران)
مقام سوم: نورلان دومبایف ( قزاقستان) و لوئیز ماریو ناجرا (مکزیک)

وزن ۸۰+ کیلوگرم:
مقام اول: حامد حق شناس (ایران)
مقام دوم: علیشر قاریپولیف (قزاقستان)
مقام سوم: شاهمار قلیوف (آذربایجان) و  احمد جبار (عراق)

کد خبر : ۶,۴۸۵
اشتراک در