۲۰ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۴۴
کمیته برگزاری بازی های پاریس ٢٠٢۴ از مسیر حمل مشعل بازی‌های پارالمپیک رونمایی کرد
مشعل بازی های پارالمپیک پاریس ٢٠٢۴ طی سفری کوتاه و سرشار از شادی و هیجان توسط هزار مشعل‌دار، از استوک مندویل انگلستان -زادگاه اصلی بازی‌های پارالمپیک- به پاریس حمل می‌شود.
 
به گزارش روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک و نقل از وب‌سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک، مشعل المپیک پاریس روز ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۳(یازدهم آگوست)، در مراسم اختتامیه این بازی‌ها خاموش می‌شود و چند روز بعد شعله آتش بازی‌های پارالمپیک در استوک‌مندویل انگلستان زبانه خواهد کشید. 

 

پس از آن مشعل این بازی‌ها زادگاه تاریخی خود را ترک و سفری چهار روزه را از ۴ تا ۸ شهریورماه (از ٢۵ تا ٢٨ آگوست ٢٠٢۴) آغاز می‌کند تا وقتی که به مقصد خود یعنی پاریس میزبان این رویداد بزرگ ورزشی برسد و مشعل اصلی  بازی‌های پارالمپیک روشن کند. 
بر این اساس، در نخستین بخش این سفر آتش پارالمپیک به صورت نمادین با شرکت ٢۴ ورزشکار انگلیسی و ٢۴ ورزشکار فرانسوی در کانال مانش جابه‌جا می‌شود و سپس وقتی به سواحل بندرگاه کاله در فرانسه برسد، به دوازده مشعل  در حومه فرانسه تقسیم می‌شود.

 

هزار پیشروی حامل مشعل در حدود پنجاه شهر و ۱۲ مسیر، همزمان تا ۲۸ آگوست به سوی محل مراسم افتتاحیه حرکت می‌کنند. مراسمی که برای نخستین بار خارج از یک استادیوم در قلب پایتخت فرانسه؛ از شانزه‌لیزه تا میدان کنکورد برگزار می‌شود.
هدف از حمل مشعل پارالمپیک افزایش شور و اشتیاق نسبت به این بازی‌ها در سراسر کشور است و مسیر آن با همکاری کمیته پارالمپیک فرانسه طراحی شده، تا مناطق میزبان بازی‌ها و همچنین شهرهایی که نماد تاریخ و میراث فرانسه‌اند بیشتر برجسته معرفی کنند.

 

رئیس کمیته برگزاری بازی‌های پارالمپیک در این خصوص می گوید: «این فرصتی بسیار ارزشمند برای آگاه‌سازی‌ست چراکه هنوز جامعه در مورد بازی‌های  پارالمپیک اطلاعات کمی دارد و این میزبانی در خاک ما شرایط خوبی را برای یک گردهمایی مردمی منحصر به فرد ایجاد می‌کند.»

 

در طول مراسم حمل مشعل یک جشنواره آتش‌بازی همراه با موسیقی نیز در قلب شهر پاریس تدارک دیده است و در حاشیه آن، فعالیت‌ها و دوره‌های آشنایی با ورزش‌های پارالمپیکی نیز برگزار می‌شوند تا نشاط بازی‌های پارالمپیک هرچه بیشتر با مردم به اشتراک گذاشته شود.
چهار ورزشکار المپیکی و پارالمپیکی فرانسه مونا فرانسیس (قهرمان پاراسه‌گانه اروپا)، دیمیتری پاواده (نایب قهرمان پرش طول پارالمپیک توکیو)، فلورنت مانودو و لور مانودو (قهرمانان شنای المپیک) به عنوان کاپیتان‌های مراسم حمل مشعل انتخاب شده‌اند که در رونمایی از لباس هزار مشعل‌دار پارالمپیک و ۱۰ هزار مشعل‌دار المپیکی پاریس ۲۰۲۴ هم حضور داشتند.
 
از جمع مشعل‌داران پارالمپیک، ۸۰۰ نفر مشعل را با طی مسافت ۲۰۰ متر (چهار دقیقه) حمل خواهند کرد و ۲۰۰ نفر نیز به صورت تیمی (هشت دقیقه برای هر تیم) در این مراسم شرکت می‌کنند.
حاملان مشعل با لباس فرمی که توسط Decathlon -یکی از حامیان رسمی پاریس ۲۰۲۴- طراحی شده راهی جاده‌های فرانسه خواهند شد. رنگ سفید این لباس، نمادی از صلح، اتحاد و برادری است. به غیر از لوگوی بازی‌ها، کلیه آیتم‌های لباس حاملان مشعل المپیک و پارالمپیک یکسان خواهد بود.

 

کد خبر : ۶,۲۶۶
اشتراک در