۷ اَمرداد ۱۴۰۲ ۱۳:۴۹
به مناسبت هفتاد و پنج سالگی جنبش پارالمپیک/ ۷۵ سال فراتر از ورزش
 
جنبش پارالمپیک امروز ٧۵ ساله شد.
از مسابقات تیراندازی‌باکمان مجروحینِ جنگ جهانی دوم تا الهام‌بخش‌ترین جنبش ورزشی دنیا؛ هفتاد و پنج سال.
پارالمپیک فراتر از ورزش است. جنبشی که به دنبال فراهم کردن فرصت‌های بیشتر برای برابری بشر است؛ از هر نژاد، رنگ، جنسیت و با هر سطحی از توانایی جسمی، حسی و ذهنی. 

 

جنگ و صلح
پس از میزبانی پارادوکسیکال هیتلر از بازی‌های المپیک، در برلینِ ١٩٣۶، جنگ جهانی دوم زندگی بشر را زیر و رو کرد و بازی‌های المپیک هم برای دو دوره متوالی به تعویق افتاد...
اما با بالا رفتن پرچم صلح، لندن برای میزبانی بازی‌های المپیک پیش‌قدم شد و ورزشکاران خسته و جنگ‌زده جهان بعد از ١٢ سال انتظار به آغوش ورزش بازگشتند. 

 

بعدازظهر ٢٩ جولای
درست همان روزی که شعله‌های افتتاحیه بازی‌های المپیک ۱۹۴۸ لندن، در استادیوم ومبلی افروخته شد، نخستین بارقه‌های تولد الهام‌بخش‌ترین جنبش ورزشی جهان هم، جایی دیگر در انگلستان روشن شد. در آن بعدازظهر گرم ٢٩ جولای ١٩۴٨، هیچ‌کس حتی دکتر گاتمن هم هنوز تصوری از برگزاری شکوه‌مند اولین دوره رسمی بازی‌های تابستانی پارالمپیک ١٩۶٠ در رم نداشت، اما همان‌ روز و در همان بیمارستان استوک‌مندویل با چیدن آن شانزده سیبل مقابل دو زن و دوازده مردی که مجروح از جنگ جهانی دوم بازگشته بودند، نشان داد که رویاهای خود را چطور از روی ویلچر در ورزش دنبال کنند.

 

دکتر گاتمن
سر لودویگ گاتمن، عصب‌شناس آلمانی-انگلیسی که به اثربخشی ورزش در توان‌بخشی جسمی و روحی مجروحین جنگ پی برده بود همزمان با افتتاحیه‌ی بازی‌های المپیک ١٩۴٨ و با پایه‌گذاری اولین دوره بازی‌های استوک‌مندویل، در واقع الهام‌بخش شکل‌گیری جنبش پارالمپیک شد.
گاتمن که سال ١٩٣٩، با افزایش قدرت نازی‌ها و خشونت‌شان نسبت یهودیان، همراه خانواده‌ خود به آکسفورد فرار کرده بود به دلیل تخصص و تجاربی که داشت سال ١٩۴٣، از سوی دولت بریتانیا مسوول تأسیس مرکز ملی آسیب‌دیدگان نخاعی استوک مندویل شد.
او در طول حیات خود خدمات ارزنده‌ای انجام داد. بعدها ورزشگاه استوک‌مندویل، مرکز ملی ورزش افراد دارای معلولیت در بریتانیا، توسط او در کنار بیمارستان ساخته شد.یک بیمارستان تخصصی توانبخشی عصبی نیز در بارسلون به نام انستیتو گوتمن به افتخار او نامگذاری شده است. 

 

IPC
کمیته بین‌المللی پارالمپیک (IPC) سال ١٩٨٩ به صورت رسمی در آلمان تأسیس شد.
از رمِ ١٩۶٠ تا توکیو ٢٠٢٠، تاکنون ١۶ دوره تابستانی و ١٣ دوره زمستانی این بازی‌ها برگزار شده است. اولین دوره بازی‌های زمستانی پارالمپیک، سال ١٩٧۶ به میزبانی سوئد و آخرین آن نیز در پکن 2022 برگزار شد. 

 

 
کد خبر : ۵,۹۲۷
اشتراک در