۱۲ اَمرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۲۷
برگزاری مراسم وداع و تشییع شهید مدافع حرم و رییس پیشین هیات ورزش های جانبازان و معلولین فارس
 
در ایام عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، مراسم وداع و تشییع پیکر پاک سردار شهید عبداله اسکندری، از شهدای والامقام مدافع حرم و رئیس پیشین هیات ورزش های جانبازان و معلولین استان فارس، در تهران و شیراز برگزار خواهد شد.
مراسم وداع روز پنج شنبه، ۱۳ مرداد ماه از ساعت ۱۸ در میدان امام حسین (ع) تهران و مراسم تشییع و تدفین آن شهید گرانقدر نیز ۱۷ مرداد و همزمان با عاشورای حسینی در زادگاه وی شیراز و درجوار آستان مقدس حضرت احمد بن موسی (ع) برگزار خواهد شد.
سردار شهید عبدااله  اسکندری در سال ۱۳۳۷ در قصرالدشت شیراز به دنیا آمد و سال ۱۳۵۸ وارد سپاه شد. این شهید در تمام هشت سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشت. نخستین حضور وی در جبهه سوسنگرد و از یاران و همرزمان سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان بود.
در عملیات خیبر فرمانده سپاه لار بود. در عملیات بدر جانشین فرمانده گردان ، در والفجر ۸ جانشین رئیس ستاد تیپ الهادی بود و در عملیات های کربلای ۱، ۳، ۴، ۵ و ۸ رئیس ستاد تیپ الهادی بود. شهید اسکندری در عملیات والفجر ۱۰ جانشین تیپ مهندسی و در عملیات بیت المقدس۴ فرماندهی تیپ مهندسی را بر عهده داشت.
از دیگر مسئولیت های وی فرماندهی مهندسی رزمی ۴۶ امام هادی(ع)، فرماندهی تیپ ۴۶ امام هادی(ع)، فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه مدینه منوره، فرماندهی مهندسی تیپ ۴۲ قدر و فرماندهی مهندسی رزمی جبهه مقاومت بود. او در عرصه های سازندگی هم فعالیت داشت که در احداث سد کرخه احداث جاده نیریز در استان فارس، طرح توسعه نیشکر، اجرای طرح های سد و بسیاری دیگر از فعالیت های جهادی سهم ویژه ای داشت. شهید اسکندری در نهادهای مختلف از جمله به عنوان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس هیات ورزش های جانبازان و معلولین استان فارس خدمت کرد.
پس از بازنشستگی در دفاع از حرم اهل بیت به سوریه رفت و در دفاع از حرم حضرت زینب کبری (س) در اولین روزهای خرداد در حلب ۱۳۹۳به شهادت رسید. بنا به روایت های منتشر شده پیکر ایشان به دست گروه اجناد الشام افتاد و سر وی توسط یکی از فرماندهان این گروه تروریستی تکفیری از تن جدا شد. از سردار اسکندری به عنوان نخستین مدافع حرمی یاد می کنند، که به مانند مولایش حضرت سیدالشهدا(ع) سر از بدنش جدا شده است.
 پیکر مطهر این سردار رشید محور خان طومان که از طریق تطبیق نمونه DNA شناسایی شده بعد از ۸سال همراه با پیکرهای ۴ شهید مدافع حرم تفحص شده و به میهن بازگشت. پیکر پاک این شهدا در مشهد تشییع شد و در ایام آتی نیز برای شهید اسکندری مراسم وداع، تشییع و خاکسپاری در تهران و شیراز برگزار خواهد گردید.
 
کد خبر : ۴,۹۸۷
اشتراک در