۵ بهمن ۱۴۰۰ ۰۹:۱۶
مراسم یادبود سومین سالگرد درگذشت حاج محمد مهرآیین برگزار می شود

 

مراسم یادبود سومین سالگرد درگذشت پهلوان گمنام، زنده یاد حاج محمد مهرآیین برگزار می شود.

این مراسم روز شنبه نهم بهمن ماه از ساعت۹:۳۰ در بهشت زهرا (س)، جنب سالن دعای ندبه، قطعه ۲۵، ردیف ۲ برپاست.
محمد مهر آئین دوره نوجوانی و جوانی خود را ابتدا در رشته کاراته و سپس ورزش جودو گذراند. او جودو را نزد (مستر ژان) استاد فرانسوی این رشته فرا گرفت و ضمن اینکه در ورزش کاراته سخت پیشرفت داشت در کلاس استاد ژان نیز به آموختن فنون جودو و دفاع شخصی مبادرت کرد و پیش از آنکه گرفتار زندان های رژیم پهلوی وشکنجه های شدید آن بشود گروه های مبارزه با رژیم شاه را تعلیم ورزش های رزمی و دفاع شخصی می داد و در سالهای زندان هم برای آموزش زندانیان سیاسی به همین کار اقدام می کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مهر آئین در اولین روزهای تشکیل دولت شهید رجایی به عنوان رئیس فدراسیون سه رشته جودو، کاراته و تکواندو منصوب شد و در سالهای آتی نیز در نهادهای مختلف فعالیت داشت.
وی در ورزش جانبازان و معلولین نیز فعالیت گسترده ای داشت و نقش کلیدی مرحوم مهرآیین در بنای ساختمان فعلی فدراسیون و کمپ تیم های ملی جانبازان و معلولین بر هیچکس پوشیده نیست.
حاج محمد مهر آئین پدر دو شهید بود و با حدود ۸۰ سال سن و علی رغم همه آسیب های جسمی که بر اثر شکنجه های طولانی و شدید بر بدنش باقی مانده بود، همچنان قلبش برای مردم، انقلاب و کشور می تپید و همواره نگرانی مردم نگرانش می کرد و از خوشحالی آنها خوشحال می شد.
بزرگ مردی که همه سال های عمرش را به مبارزه با ظلم، زندان و شکنجه و زندگی پنهان در راستای پیروزی انقلاب گذراند و پس از آن نیز در بسیاری از عرصه ها به خصوص ورزش کشور ارائه خدمت کرد، با گذشته روشن و تابناکی که از خود بر جای گذاشت در همه صحنه‌های ایثار و فداکاری سرمشق بود و هیچ زمان از اذهان فراموش نمی شود.
اسفند سال ۱۳۹۵ و در زمان حیات وی و با حمایت کمیته ملی پارالمپیک مراسم بزرگداشتی با حضور خانواده، دوستان و علاقه مندان حاج محمد مهرآیین برگزار شد.
دراین مراسم از سردیس وی رونمایی شد که هم اکنون این سردیس به عنوان یکی از آثار ارزشمند، در موزه پارالمپیک نگهداری می شود.
 
کد خبر : ۴,۷۴۰
اشتراک در