۳۰ خرداد ۱۴۰۰

دست‌های خالی پارالمپیکی‌ها و فرصتی که خیلی زود دیر می‌شود/ نوشدار پس از مرگ سهراب؟

دست‌های خالی پارالمپیکی‌ها و فرصتی که خیلی زود دیر می‌شود/ نوشدار پس از مرگ سهراب؟
 
کمیته ملی پارالمپیک کشورمان برای اعزام ورزشکارانش به بازی‌های توکیو با مشکلات عدیده مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
خبرگزاری میزان - در حالی‌که کمتر از دو ماه دیگر تا آغاز بازی‌های پارالمپیک توکیو بیشتر زمان نمانده است و کمیته ملی پارالمپیک کشورمان برای حضور در این مسابقات نیازمند حمایت‌های مالی مسئولان بلندپایه کشور است، اما بخش عمده‌ای از این حمایت‌ها با وجود وعده‌های داده شده، هنوز عملی نشده است.
این در حالی است که حدود ۴۵ روز دیگر هم کار دولت فعلی رسماً تمام می‌شود و دولت باید تحویل رئیس جمهور بعدی شود که این انتقال قدرت هم می‌تواند باعث بوجود آمدن خلأ در تأمین بودجه و هزینه پارالمپیکی‌ها باشد.
در هر حال بر اساس آمار رسمی اعلام شده توسط سخنگوی کمیته ملی پارالمپیک از ١١٧ میلیارد تومان بودجه مصوب این کمیته که ۵٠ میلیارد تومان آن نیز بابت اعزام به توکیو است، تنها چیزی حدود ۶ میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان پرداخت شده است؛ یعنی چیزی کمتر از ۶ درصد.
با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که بودجه ماهانه تخصیص داده شده به این کمیته چیزی حدود ١٠ میلیارد تومان است که در ماه اول حدود ۴ میلیارد و ۴٠٠ میلیون و در ماه دوم ٢ میلیارد تومان پرداخت شده است. این در حالی است که ماه سوم هم رو به پایان است، اما هنوز پرداختی به کمیته ملی پارالمپیک صورت نگرفته است؛ یعنی ۶ میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان از ٣٠ میلیارد تومان ممکن.
با توجه به اینکه بسیاری از امور اداری و پشتیبانی اعزام به این مسابقات باید از هفته‌ها و حتی ماه‌ها قبل از اعزام صورت گیرد از جمله رزرو هتل و خرید بلیت هواپیما، اما تاکنون همچنان مساعدت مناسبی از سوی مسئولان دست‌اندرکار حاضر در دولت صورت نگرفته است.
مسئولان کمیته ملی پارالمپیک با توجه به حجم بالای برنامه‌های این کمیته در شش ماهه ابتدایی سال جاری، خواستار دریافت ۶٠ درصد از بودجه تخصیص یافته خود در شش ماهه ابتدایی و پیش از آغاز پارالمپیک شده‌اند، بر اساس اطلاعات بدست آمده ظاهراً مسئولان سازمان برنامه و بودجه با این درخواست موافقت کرده‌اند و دستورات لازم را به خزانه دولت برای پرداخت، صادر کرده‌اند، اما با وجود گذشت چندین روز از صدور این دستور، خزانه دولت همچنان از پرداخت آن امتناع می‌کند، اتفاقی که ممکن است منجر به اتفاقاتی تلخ در جریان آماده‌سازی ورزشکاران اعزامی ایران به توکیو شود.
این در حالی است که بر اساس سیاست‌های این کمیته تعدادی از نفراتی که شانس حضور در این میدان رقابت را داشتند با توجه به کیفی سازی کاروان اعزامی این شانس را از دست دادند تا کاروان با حداقل نفرات به توکیو اعزام شود، اما حتی با وجود کاهش هزینه‌ها نیز بازهم دست کمیته خالی است، اما نکته جالب توجه این است که با وجود تاکید مسئولان سازمان برنامه و بودجه، خزانه دولت از پرداخت بودجه همچنان طفره می‌رود.
به قول هادی رضایی، سرپرست کاروان اعزامی ایران به پارالمپیک توکیو طوری نشود که نوشدارو بعد از مرگ سهراب برسد.
 
تعداد بازدید : ۲۶۸
کد خبر : ۴,۱۷۲