۶ خرداد ۱۳۹۶

معاون رئیس جمهور: سامانه اماکن مناسب سازی شده برای معلولان رونمایی می شود

معاون-رئیس-جمهور-سامانه-اماکن-مناسب-سازی-شده-برای-معلولان-رو-نمایی-می-شود
معاون رئیس جمهور گفت:به زودی از سامانه اماکن مناسب سازی شده برای معلولانی که قصد سفر و استفاده از تاسیسات گردشگری را دارند رو نمایی می شود.
 معاون رئیس جمهور گفت:به زودی از سامانه اماکن مناسب سازی شده برای معلولانی که قصد سفر و استفاده از تاسیسات گردشگری را دارند رو نمایی می شود.

زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت که در مجموعه فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: ابتدا از تک‌تک شما برای اینکه امکان استفاده راحت از اماکن تاریخی و مکان‌های گردشگری را ندارید عذرخواهی می‌کنم؛ این ایراد بزرگی است که متأسفانه تاکنون نیز در اولویت اصلی برنامه‌ریزی‌های ما نبوده است.

احمدی‌پور گفت: کشوری که تجربه جنگ را دارد و پیش‌بینی بیماری‌های جسمی‌حرکتی را دارد باید در این خصوص برنامه‌ریزی کند که متأسفانه تاکنون این برنامه‌ریزی به‌صورت جدی انجام نشده است و این یک نقطه تاریک در فعالیت‌های ما‌ست که نتوانسته‌ایم این محدودیت‌ها را رفع کنیم.

استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در مناسب‌سازی اماکن برای معلولان معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: البته باید درنظر داشت که این محدودیت‌ها فقط در ایران وجود ندارد، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا با این محدویت‌ها روبه‌رو هستند، اما ما باید از تجربه کشورهای مختلف دنیا در این خصوص استفاده کنیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: چندی پیش بانویی را مشاهده نمودم که  تور گردشگری ویژه معلولان جسمی‌حرکتی تشکیل داده بود. این کار او بسیار ارزشمند است، چراکه یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌های دارای عضو معلول همین است که به‌خاطر محدویت‌هایی که برای معلولان وجود دارد نمی‌توانند از فرصت‌های سفر و گردشگری به‌خوبی استفاده کنند.

وی افزود: استفاده از فرصت‌های گردشگری یک حق برابر اجتماعی است که معلولان هم باید بتوانند از این امکان استفاده کنند، اما در همین کاخ گلستان که اثر ثبت‌جهانی است این امکان وجود ندارد؛ برای همین این مکان به‌عنوان یک مجموعه تاریخی پایلوت برای مناسب‌سازی معلولان انتخاب شده است.

مناسب‌سازی اماکن گردشگری و تاریخی، اولویت سال 2017 احمدی‌پوردر ادامه گفت: با توجه به شعار سازمان جهانی جهان‌گردی در سال 2017، یعنی ”گردشگری برای همه“ و تأکید این سازمان برای توجه به گردشگری معلولان، مناسب‌سازی اماکن فرهنگی‌ تاریخی و گردشگری برای معلولان در دستورکار ما قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهوری افزود: در همین‌باره، به‌زودی از سامانه‌ای با هدف معرفی اماکن مناسب‌سازی‌شده برای معلولان  اعم از هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی رونمایی می‌شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت:  من این بدهکاری را به شما احساس می‌کنم و اعتقاد دارم که این تکلیف بزرگی است و همه باید از فرصت سفر و گردشگری و استفاده از زیرساخت‌های گردشگری بهره‌مند شوند.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: در موزه‌های جدیدی که ساخته می‌شود، برای تردد و حضور معلولان مناسب‌سازی‌هایی صورت گرفته و برخی از اماکن تاریخی که از گذشته وجود داشته نیز به‌صورت پایلوت مناسب‌سازی شده‌اند.

احمدی‌پور اضافه کرد: امیدوارم در ایران و در دنیا هیچ‌کس به‌خاطر محدویت‌های جسمی‌اش از حق سفر کردن و گردشگری و بهره بردن از اماکن فرهنگی‌تاریخی و جاذبه‌های گردشگری محروم نشود.

تعداد بازدید : ۱۳۰
کد خبر : ۲,۳۹۹