۲۹ اسفند ۱۳۹۶

عملکرد پارالمپیک ایران در سال ۹۶ / مدال ها از آینده روشن ورزش پارالمپیکی حکایت می کند

عملکرد-پارالمپیک-ایران-در-سال-۹۶--مدال-ها-از-آینده-روشن-ورزش-پارالمپیکی-حکایت-می-کند
پارالمپیک ایران در سال ۹۶ روزهای شلوغی را پشت سرگذاشت. تیم های پارا تیراندازی، پارا تیراندازی با کمان، پارا وزنه برداری، پارا تکواندو و پارا اسکی در رقابت های مهم و حساسی شرکت کردند. مهم ترین رویداد سال ۹۶ بازی های پارالمپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی بود که کاروان ایران برای نخستین بار با تعداد بیشتری در این رویداد شرکت کرد. همچنین تیم جوانان در بازی های پارا آسیایی دبی شرکت کرد و عنوان نایب قهرمانی دوره گذشته را تکرار کرد.
پارالمپیک ایران در سال ۹۶ روزهای شلوغی را پشت سرگذاشت. تیم های پارا تیراندازی، پارا تیراندازی با کمان، پارا وزنه برداری، پارا تکواندو و پارا اسکی در رقابت های مهم و حساسی شرکت کردند. مهم ترین رویداد سال ۹۶ بازی های پارالمپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی بود که کاروان ایران برای نخستین بار با تعداد بیشتری در این رویداد شرکت کرد. همچنین تیم جوانان در بازی های پارا آسیایی دبی شرکت کرد و عنوان نایب قهرمانی دوره گذشته را تکرار کرد.

به گزارش سایت کمیته ملی پارالمپیک، اکنون نگاهی داریم به رویدادهایی که در سال ۹۶ پشت سر گذاشته شد. رویدادهایی که نتایج ورزشکاران ایرانی در آنها نشان از آینده ای درخشان برای ورزش پارالمپیکی کشورمان دارد. 

* نایب قهرمانی کاروان خلیج فارس ایران در امارات 
کاروان خلیج فارس ایران با ۱۱۴ ورزشکار در سومین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان شرکت کرد و موفق شد با ۳۹ مدال طلا، ۴۴ مدال نقره، ۳۵ مدال برنز و مجموع ۱۱۸ مدال درمکان دوم این مسابقات قرار گیرد. ژاپن با  ۴۳ مدال طلا، ۲۹ مدال نقره، ۲۶ مدال برنز و مجموع ۹۸ مدال قهرمان مسابقات شد.

سومین دوره بازی های پاراآسیایی جوانان از ۱۹ تا ۲۲ آذر ماه با شرکت ۸۰۰ ورزشکار از ۳۰ کشور، ایران، امارات متحده، بحرین، چین، هنگ‌کنگ، اندونزی، هند، عراق، ژاپن، قزاقستان، قرقیزستان، کره جنوبی، عربستان، کویت، ماکائو، مالزی، مغولستان، نپال، عمان، پاکستان، فیلیپین، فلسطین، سنگاپور، سریلانکا، تایلند، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ویتنام و یمن به میزبانی امارات متحده و در شهر دبی به مدت چهار روز برگزار شد.

این مسابقات در هفت رشته دو و میدانی، بدمینتون، بوچیا، گلبال، وزنه‌برداری، شنا و تنیس روی میز و در دو بخش کم توانان جسمی، حرکتی و نابینایان، کم بینایان برگزار شد و کاروان خلیج فارس نیز با ۲۹ ورزشکار دختر و  ۸۶ ورزشکار پسر در این دوره از مسابقات شرکت کرد.

* نایب قهرمانی پارا وزنه برداری در رقابت های قهرمانی جهان
رقابت های پارا وزنه برداری قهرمانی جهان نیز در کشور مکزیک برگزار شد که کاروان ایران با کسب ۳ مدال طلا، ۴ نقره و یک برنز در جایگاه دوم قرار گرفت. سیامند رحمان، قوی ترین پارا وزنه بردار جهان، در رقابت های دسته ۱۰۷+ کیلوگرم در حرکت نخست وزنه ۲۶۵ کیلوگرمی را انتخاب و به راحتی مهار کرد، در حرکت دوم در مهار وزنه ۲۷۵ کیلوگرمی موفق عمل کرد و درحرکت سوم وزنه ۲۸۵ کیلوگرمی را بالای سر برد و به نشان طلا و عنوان قهرمانی دست یافت.

منصور پورمیرزایی دیگر نماینده ایران در این دسته نیز در حرکت نخست وزنه ۲۳۶ کیلوگرمی را انتخاب و مهار کرد، در حرکت دوم وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی را با موفقیت بالای سر برد و در حرکت سوم از مهار وزنه ۲۶۰ کیلوگرمی بازماند و با رکورد ۲۴۱ کیلوگرم صاحب نشان نقره شد.

* جایگاه سومی پارا تیراندازی با کمان در رقابت های قهرمانی جهان
تیم پارا تیراندازی با کمان در رقابت های قهرمانی جهان دو نشان طلا (انفرادی ریکرو و تیمی کامپوند بانوان)، دو نشان نقره (تیمی کامپوند مردان و میکس کامپوند) و یک نشان برنز (میکس ریکرو) کسب کرد و پس از چین و روسیه در جایگاه سوم قرار گرفت.

تیم چین، میزبان این رقابت ها، با چهار طلا، یک نقره و دو برنز به عنوان قهرمانی دست یافت و روسیه نیز با دو طلا، چهار نقره و سه برنز عنوان نایب قهرمانی این دوره از مسابقات را به خود اختصاص داد.

تیم ایران با ترکیب هادی نوری، سمیه رحیمی قهدریجانی (اصفهان)، علی سینا منشاءزاده، سمیه عباسپور، زهرا نعمتی (کرمان)، رمضان بیابانی (مازندران)، فرزانه عسگری (آذربایجان شرقی)، راضیه شیرمحمدی، زهرا دلخوش (خراسان رضوی)، غلامرضا رحیمی (خوزستان)، اصغر زارعی نژاد و پوریا جلالی پور (تهران) در رقابت های قهرمانی جهان حضور یافت.

این رقابت ها با حضور ۲۴۵ کماندار از ۴۰ کشور جهان از ۲۲ تا ۲۶ شهریورماه در کشور چین برگزار شد.

* ایران با چهار طلا و یک برنز قهرمان پاراتکواندو جهان شد
یکی از رشته های موفق ایران در سال ۱۳۹۶ رشته پارا تکواندو بود. تیم کشورمان در رقابت‌های قهرمانی جهان به عنوان قهرمانی رسید. مهدی پور رهنما در دسته ۷۵- کیلوگرم، اصغر عزیزی در دسته ۷۵+، احمد نریمانی و سعید صادقیان پور در دسته ۶۱- کیلوگرم صاحب مدال طلا شدند و محمود جعفرزاده در دسته ۷۵- کیلوگرم به نشان برنز دست یافت. بر این اساس تیم ملی پاراتکواندوی ایران با وجود اینکه در بخش زنان نماینده‌ای نداشت، موفق شد در مجموع به عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات دست یابد و پس از آن تیم‌های ترکیه و آذربایجان به ترتیب در سکوی دوم و سوم جهان ایستادند.

* پرونده پارا تیراندازی باز ماند 
پارا تیراندازی ایران در سال ۹۶ در رقابت های جام جهانی کرواسی شرکت کرد و با کسب سه طلا و دو نقره به کار خود پایان داد. در پایان این رقابت ها ملی پوشان ایران در بخش انفرادی، تپانچه بادی ۱۰متر و خفیف ۵۰ متر موفق به کسب یک مدال طلا توسط مهدی زمانی و یک مدال نقره در P۲ و یک طلا در P۴ توسط ساره جوانمردی شدند. پارا تیراندازان همچنین در بخش رقابت های تیمی موفق به کسب یک مدال نقره در P۱ و یک طلا در P۴ شدند. ملی پوشان پارا تیراندازی ایران موفق به کسب سهمیه بازی های پاراآسیایی جاکارتا و رقابت های قهرمانی جهان شدند، اما تیم ملی با ترکیب ساره جوانمردی و سمیرا ارم در تپانچه بادی ۱۰ متر و خفیف (P۲ ،P۴)، خدیجه رستمی در تپانچه ۱۰ متر (P۲)، معصومه خدابخشی و زهرا غلام زاده در تفنگ بادی و تفنگ خفیف (R۴،R۵، R۹)، رقیه شجاعی در تفنگ بادی (R۲،R۳) و مجید فلاح اردشیر و مهدی زمانی تپانچه بادی ۱۰ متر و خفیف (P۱، P۴) در رقابت های جام جهانی العین امارات شرکت کرد تا سهمیه تفنگ و تپانچه خفیف ۵۰ متر را به دست آورد و با ترکیب کامل در بازی های پارا آسیایی جاکارتا شرکت کند. این رقابت ها از دوم تا هفتم فروردین ماه در شهر العین امارات برگزار می شود و کسب سهمیه رقابت های قهرمانی جهان کره جنوبی محسوب می شود.

* پرچمداری قلی فلاح و روزبه در بازی های پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۸
خبر پایانی سال ۱۳۹۶ حضور تیم ملی پارا اسکی در بازی های پارالمپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی بود که کاروان ایران برای نخستین بار با پنج ورزشکار در این رویداد شرکت کرد.

صادق کلهر، تنها پارا اسکی باز ایرانی حاضر در چند دوره بازی های پارالمپیک زمستانی، در این مسابقات به عنوان سرمربی هدایت ملی پوشان را برعهده گرفت. مراسم افتتاحیه بازی های پارالمپیک زمستانی با پرچمداری الهه قلی فلاح، ملی پوش نابینای مطلق کشورمان، انجام شد و مراسم اختتامیه نیز با پرچمداری صدیقه روزبه، ملی پوش پارا اسکی اسنوبورد، به پایان رسید. در این بازی های حسین سولقانی و پوریا خلیل تاش در ماده بوردکراس عناوین هفدهم و بیستم را کسب کردند. ابوالفضل خطیبی و الهه فلاح در ماده اسپرینت (کلاسیک) عناوین بیست و یکم و یازدهم را به دست آوردند. صدیقه روزبه، پوریا خلیل تاش و حسین سولقانی در پارا اسکی اسنوبورد و در ماده بنک اسلالوم به ترتیب در جایگاه های هشتم، هفدهم و بیست و یکم ایستادند و ابوالفضل خطیبی، آخرین نماینده، پارا اسکی صحرانوردی ایران در رشته ۱۰ کیلومتر کلاسیک بیست و دوم شد.

تعداد بازدید : ۲۹
کد خبر : ۳,۴۸۳

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.