کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران

I.R. Iran National Paralympic Committee

رشته‌ های ورزشی تحت پوشش


معرفی رشته‌ های ورزشی فعال در کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران


رشته های ورزشی تابستانی

بدمینتون
توضیحات این رشته در دست تکمیل است و به زودی در این قسمت درج خواهد شد.

بسكتبال با ویلچر

این رشته پارالمپیكی تحت پوشش فدراسیون جهانی (IWBF) می‌باشد كه در سال 1945 در كشور ایالات متحده آمریكا فعالیت خود را آغاز نمود. رشته بسكتبال با ویلچر در سال 1960 همزمان با بازیهای پارالمپیك رم معرفی گردید. این رشته در سال 1359 در ایران فعال و اولین برنامه برون مرزی آن در سال 1360 به كشور یوگسلاوی سابق صورت پذیرفت. سال 2004 آتن اولین حضور تیم بسكتبال با ویلچر ایران در بازیهای پارالمپیك محسوب می شود. در این رشته ورزشكاران دارای معلولیت های حركتی می‌توانند در 2 بخش زنان و مردان به رقابت بپردازند.بوچیا

رشته بوچیا در سال 1984 میلادی فعالیت خود را تحت پوشش سازمان جهانی CP-ISRA آغاز نمود و از ابتدای سال 2013 به عنوان یك فدراسیون جهانی مستقل شناخته شد. آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال 1383 بر می‌گردد. اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور هم در همین سال برگزار و اولین برنامه برون مرزی آن در سال 1385 به مسابقات آسیا – اقیانوسیه فسپیك مالزی صورت پذیرفت. رشته بوچیا به عنوان یك ورزش آسایشگاهی و خانوادگی مطرح بوده و كلیه افراد دارای معلولیت های شدید به صورت تیمی‌، انفرادی و دوبل در 2 بخش زنان و مردان با یكدیگر رقابت می نمایند.تنیس با ویلچر
رشته تنیس با ویلچر زیر پوشش فدراسیون جهانی تنیس ITF ‌بوده كه در دهه 1970 میلادی فعالیت خود را آغاز نمود و به طور رسمی به بازی های پارالمپیك بارسلون 1992 راه یافت. این رشته در سال 1374 در ایران فعال و اولین برنامه برون مرزی آن در سال 1378 به مسابقات آسیا – اقیانوسیه مالزی صورت گرفت. در این رشته كلیه ورزشكاران معلول حركتی می‌توانند به صورت انفرادی، دو نفره تیمی و مختلط در 2 بخش زنان و مردان در رقابت ها شركت نمایند.تنیس روی میز

رشته تنیس روی میز از رشته‌های تحت پوشش فدراسیون جهانی تنیس روی میز (ITTF) ‌می‌باشد كه در سال 1960 میلادی فعالیت خود را آغاز نمود. این رشته در سال 1359 در ایران فعال و اولین دوره قهرمانی كشور این رشته در همین سال برگزار شد. اولین برنامه برون مرزی آن در سال 1364 با اعزام به مسابقات جهانی استوك مندویل انگلستان صورت گرفت و اولین حضور این رشته در بازیهای پارالمپیك 1992 آتلانتا در بخش زنان بود. در رشته تنیس روی میز ورزشكاران دارای معلولیت‌های حركتی در كلاس‌های نشسته و  ایستاده به صورت تیمی، انفرادی و دوبل در 2 بخش مردان و زنان به رقابت می پردازند.تیروكمان
رشته تیروكمان زیر پوشش فدراسیون جهانی تیروكمان (FITA) ‌می‌باشد كه در سال 1948میلادی فعالیت خود را آغاز و به طور رسمی به بازیهای پارالمپیك 1960 رم راه یافت.. این رشته در سال 1373 در ایران فعال و اولین اعزام برون‌مرزی آن در سال 1374 پس از برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور به مسابقات جهانی كشور انگلستان انجام شد. مسابقات تیروكمان در 2رشته كامپوند و ریكرو برای ورزشكاران دارای معلولیت حركتی به صورت تیمی و انفرادی برای زنان و مردان برگزار می‌شود. اولین مدال طلا تاریخ حضور ایران در بازی‌های المپیك و پارالمپیك این رشته توسط خانم زهرا نعمتی در رشته ریكرو در پارالمپیك 2012 لندن كسب شد.تیراندازی
رشته تیراندازی، تحت پوشش IPC  می‌باشد كه در سال 1976 میلادی فعالیت خود را آغاز كرد .این رشته در سال 1361 در ایران فعال و اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در سال 1362 برگزار گردید. نخستین اعزام برون مرزی آن در سال 1361 به مسابقات استوك مندویل انجام شد. اولین اعزام بانوان و آقایان به بازی های 1996 آتلانتا صورت گرفت. عنایت بخارایی اولین مدال طلا را در گروه مردان و خانم نیره عاكف اولین مدال برنز را در گروه بانوان كسب نمود. در این رشته كلیه ورزشكاران دارای معلولیت حركتی  در گروه های ایستاده و نشسته به صورت تیمی و انفرادی و در 2 بخش زنان و مردان به رقابت می‌پردازند.

جودو
رشته جودو تحت پوشش سازمان جهانی ورزش‌های نابینایان و كم بینایان (IBSA) ‌می‌باشد كه در سال 1988میلادی فعالیت خود را آغاز نمود و اولین حضور زنان در پارالمپیك 2004 صورت گرفت. آغاز فعالیت این رشته در ایران در سال 1370 و اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در سال 1372 برگزار گردید. اولین اعزام برون مرزی آن در سال 1377 به مسابقات جهانی اسپانیا بود. در این رشته گروه‌های نابینا و كم‌بینا  به صورت انفرادی در 2 بخش زنان و مردان به رقابت می‌پردازند. اولین مدال این رشته همزمان با اولین حضور رشته جودو در بازیهای پارالمپیك 2004 آتن توسط آقای هانی عساكره به دست آمد.دو و میدانی

رشته دومیدانی در سال 1952 فعالیت خود را همزمان با بازیهای استوك مندویل آغاز و در سال 1960 میلادی به بازیهای پارالمپیك وارد شد. این رشته تحت پوشش IPC می باشد. آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال 1359 بر می‌گردد. اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در همین سال برگزار و اولین اعزام برون مرزی آن در سال 1362 به مسابقات جهانی استوك مندویل صورت پذیرفت.
مسابقات این رشته ورزشی در مواد  دوها، میدانی‌ها، پرش‌ها و ویلچررانی برگزار می‌شود. رشته دوومیدانی از رشته‌های پرمدال بازی‌های پارالمپیك محسوب می‌شود و قهرمانان و نام‌آوران زیادی طی سال‌های حضور در بازی‌های پارالمپیك برای كشور عزیزمان افتخار آفرینی نموده اند.
كسب  مدال های متعدد در تاریخ بازیهای پارالمپیك ره آورد حضور ورزشكاران ایران در رشته دو و میدانی است. این رشته اولین مدالهای رنگارنگ خود را در بازیهای 1988 سئول به دست آورد. بانوان ورزشكار نیز برای اولین بار در بازیهای پارالمپیك 2000 سیدنی شركت نمودند.
كلیه زنان و مردان دارای معلولیت‌های حسی- حركتی می‌توانند در رشته دوومیدانی به رقابت بپردازند.

دوچرخه سواری
رشته دوچرخه سواری در سال 1988 میلادی در بازیهای پارالمپیك سئول فعالیت خود را تحت پوشش UCI آغاز نمود. آغاز فعالیت این رشته در ایران به سال 1380 بر می گردد.اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در سال 1381 برگزار و نخستین اعزام برون مرزی به مسابقات جهانی آلمان بود. مسابقات این رشته در مواد تایم تریل انفرادی، پیست و جاده در دو گروه مردان و زنان برگزار می شود. همه افراد دارای گروه های معلولیتی حسی- حركتی می توانند در رشته دوچرخه سواری به فعالیت بپردازند.

شمشیر بازی
رشته شمشیربازی فعالیت خود را در سال 1953 میلادی تحت پوشش IWAS ‌آغاز كرد. مسابقات این رشته در سه ماده فلوره، سابر و اپه برای مردان و فلوره و اپه برای زنان برگزار می‌شود.

شنا
رشته شنا در سال 1960 میلادی فعالیت خود را رسما تحت پوشش IPC آغاز كرد. این رشته در سال 1359 در ایران فعال و اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در همین سال برگزار شد. اولین اعزام برون مرزی رشته شنا در سال 1372 با اعزام به مسابقات بین‌المللی مجروحان جنگی انگلستان صورت پذیرفت.
شنا از رشته‌های پرمدال بازی‌های پارالمپیك به حساب می‌آید و گروه‌های دارای معلولیت‌های حسی- حركتی می‌توانند در آن شركت نمایند. اولین حضور ورزشكاران ایرانی در بازیهای پارالمپیك 2012 لندن اتفاق افتاد.فوتبال 5 نفره
رشته فوتبال 5 نفره در سال 1996 میلادی فعالیت خود را تحت نظر IBSA ‌آغاز كرد. این رشته در سال 1385 در ایران فعال و در سال 1386 اولین اعزام برون مرزی آن به مسابقات آسیا – اقیانوسیه كره جنوبی انجام شد.
این رشته ویژه معلولین نابینا و كم‌بینا می‌باشد.فوتبال 7 نفره

رشته فوتبال 7 نفره در سال 1984 میلادی به بازیهای پارالمپیك وارد و تحت پوشش سازمان جهانی (CPISRA) ‌فعالیت نمود. و از سال 2014 میلادی مستقل گردید. این رشته در سال 1372 فعالیت خود را در ایران آغاز نمود. اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در سال 1373 برگزار شد. اولین اعزام برون مرزی این رشته در سال 1379 با اعزام به مسابقات بین‌المللی جام طلایی روسیه صورت گرفت.اولین مدال برنز ایران در بازیهای پارالمپیك 2008 پكن به دست آمد.
كلیه معلولین فلج مغزی می‌توانند در این رشته  فعالیت نمایند.قایقرانی کانو
توضیحات این رشته در دست تکمیل است و به زودی در این قسمت درج خواهد شد.گلبال

رشته گلبال در سال 1946 میلادی فعالیت خود را تحت پوشش (IBSA) ‌آغاز نمود. در سال 1976 در بازیهای پارالمپیك تورنتو به جمع رشته های پارالمپیكی پیوست. این رشته در سال 1359 فعالیت خود را در ایران شروع و اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور هم در این سال برگزار گردید. 1988 میلادی  اولین اعزام برون مرزی رشته گلبال به مسابقات پارالمپیك سئول انجام شد. رشته گلبال طرفداران زیادی در بین نابینایان و كم‌بینایان دارد و همه گروه‌های نابینا و كم‌بینا می توانند در آن شركت نمایند.والیبال نشسته

رشته والیبال نشسته فعالیت خود را در سال 1956 میلادی شروع و در سال 1980 تحت پوشش فدراسیون جهانی (WOVD) ‌به طور رسمی در پارالمپیك آمستردام آغاز به فعالیت نمود. این رشته در سال 1359 هم زمان با برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور فعالیت خود را آغاز كرد. درسال 1363 اولین اعزام برون مرزی به مسابقات جهانی نروژ صورت گرفت. رشته والیبال نشسته از پرافتخارترین رشته‌های ورزشی تیمی كشور در هر دو بخش المپیك و پارالمپیك می باشد این رشته اولین مدال طلای خود را در بازی های پارالمپیك 1988 سئول به دست آورد. كلیه افراد با حداقل معلولیت قادرند در رشته والیبال نشسته به فعالیت بپردازند.

وزنه برداری
رشته وزنه‌برداری فعالیت خود را در سال 1964 میلادی تحت پوشش IPC آغاز نمود. همزمان با اولین دوره مسابقات قهرمانی كشور در سال 1365 فعالیت خود را در كشور شروع و اولین اعزام برون مرزی آن در سال 1367 به بازی‌های پارالمپیك سئول انجام شد. این رشته از رشته‌های افتخار آفرین و پرمدال محسوب می‌شود. ورزشكاران كشور مان تا كنون توانسته‌اند  مدال‌ های  فراوانی را در این رشته ورزشی كسب نمایند. اولین مدال طلای این رشته در بازیهای پارالپیك 1996 آتلانتا به دست آمد. همه گروه‌ها با حداقل معلولیت مجوز حضور در رقابت‌های وزنه‌برداری را خواهند داشت.

رشته های ورزشی زمستانی

اسكی آلپاین
این رشته برای اولین بار در سال 1948 در استرالیا فعالیت خود را آغاز كرد. اولین دوره آن در بازیهای پارالمپیك زمستانی 1976 سوئد برگزار گردید. این رشته در  سال 1377 در كشورمان فعال شد. اولین اعزام به بازی‌های پارالمپیك زمستانی در سال 1998 ناگانو ژاپن صورت پذیرفت. این رشته در حال حاضر تحت پوشش IPC می باشد.
هم اكنون در كشور ما تعداد محدودی از ورزشكاران در این رشته فعالیت می‌نمایند.