کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران

I.R. Iran National Paralympic Committee

تاریخچه کمیته ملی پارالمپیک

  فدراسيون ورزش‌هاي معلولين ايران يك سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1358 تأسيس و تحت نظارت سازمان تربيت بدني وقت فعاليت خود را آغاز كرد. در پي جنگ تحميلي عراق عليه ايران و آسيب هاي فراوان ناشي از جنگ، ضرورت ورود جانبازان سرافراز به صحنه هاي ورزشي براي حفظ سلامتي و افزايش روحيه نشاط و شادابي به منظور حضور موثر در عرصه هاي اجتماعي احساس گرديد.
اين گونه بود كه در سال 1359 نام فدراسيون مذكور به «فدراسيون ورزش‌هاي جانبازان و معلولين» تغيير كرد .
با گسترش فعاليت‌هاي ورزشي معلولين و جانبازان، فدراسيون ورزش‌هاي نابينايان و كم‌بينايان در سال 1376 پيشنهاد و در سال 1378 به جمع ساير فدراسيون‌هاي تحت پوشش سازمان تربيت بدني درآمد.
با رشد و توسعه كمي و كيفي ورزش‌هاي معلولين و نابينايان و كم‌بينايان در دنيا در 2 گروه «آقايان و بانوان» و اعلام رسمي IPC مبني بر ضرورت تشكيل كميته ملي پارالمپيك، اين كميته فعاليت خود را پس از برگزاري اولين مجمع عمومي در 17بهمن ماه 1379 آغاز كرد.
كميته ملي پارالمپيك طبق قانون تنها سازماني است كه سرپرستي، اداره و هماهنگي امور مربوط به شركت ورزشكاران داراي معلوليت  در بازي‌هاي تابستاني و زمستاني پارالمپيك، منطقه‌اي، بين‌المللي و قاره‌اي ودوره ها و كلاس هاي آموزشي كه كميته بين‌المللي پارالمپيك تدارك مي‌بيند و يا حمايت مي‌كند به عهده داشته و تلاش دارد با برگزاري كارگاه ها و جشنواره هاي گوناگون به گسترش هر چه بيشتر فرهنگ پارالمپيك در ميان مردم به ويژه افراد داراي معلوليت كمك نمايد. برگزاري روز پارالمپيك و ساير برنامه هاي آموزشي و توسعه اي، را مي توان از اقدامات مهم كميته ملي پارالمپيك در تحقق اين هدف مهم دانست.