I.R.Iran National Paralympic Committee (NPC)

آمار بازدید از سایت

كاربران آنلاين
بازدید امروز
بازديد ديروز
بازديد هفته گذشته
بازديد ماه گذشته
بازدید کل
بیشترین بازدید

...

کد خبر: 9234 زمان انتشار: 1395/12/28 11:17:22
نگاهی به پرونده ورزشکاران پارالمپیک ایران در سالی که گذشت
نگاهی به پرونده ورزشکاران پارالمپیک ایران در سالی که گذشت

مهم ترین اتفاق سال ۱۳۹۵ در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو روی داد. مسابقاتی که کاروان ایران با نام فرهنگی ورزشی منا و با شعار توكل، اراده و افتخار در آن شرکت کرد. کاروان کشورمان با حضور ۱۱۱ نفر شامل هشتاد و هشت نفر مرد و بیست و سه نفر زن و در ۱۲ رشته ورزشی دو و میدانی، جودو، تیراندازی، بسکتبال با ویلچر، فوتبال هفت نفره، فوتبال پنج نفره، شنا، تير و كمان، دوچرخه سواری، واليبال نشسته، وزنه برداری و قایقرانی در این رقابتها شرکت کرد.

 

 


به گزارش سایت کمیته ملی پارالمپیک، اتفاق مهم بازیهای المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو این بود که دو بانوی کرمانی پرچمداری این رویداد بزرگ را برعهده داشتند. زهرا نعمتی در بازیهای المپیک نگاه بسیاری را به خود جلب کرد و عشرت کردستانی نیز در بازیهای پارالمپیک با پوشیدن لباس احرام، پرچم کاروان ایران را در افتتاحیه مسابقات به دست گرفت. در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو ۸ مدال طلا، ۹ نقره و ۷ برنز کسب شد و پرافتخارترین ورزشکار کشورمان هم ساره جوانمردی در تیراندازی بود. وی موفق شد دو مدال طلا کسب کند. ضمن اینکه این دوره از بازی‌ها یک اتفاق بسیار تلخ و ناگوار هم داشت. درگذشت بهمن گلبارنژاد، تنها نماینده دوچرخه‌سواری ایران در این بازی‌ها همه را در شوک فرو برد. وی جزو جانبازان عزیز کشورمان بود.

به هر روی نگاهی داریم به مدال های کسب شده کاروان ایران در بزرگترین رویداد ورزشی:

 

 


طلا: ساره جوانمردی (۲ طلا در تیراندازی)، مجید فرزین (وزنه‌برداری)، محمد خالوندی (پرتاب نیزه)، غلامرضا رحیمی (تیراندازی با کمان)، سیامند رحمان (وزنه‌برداری)، زهرا نعمتی (تیراندازی با کمان) و تیم والیبال نشسته

نقره: سامان پاکباز (پرتاب وزنه)، علیرضا قلعه‌ناصری (پرتاب دیسک)، نعمتی و رنجبر (میکس ریکرو تیمی)، سجاد محمدیان (پرتاب وزنه)، عبدالله حیدری (پرتاب نیزه)، سجاد نیک پرست (پرتاب نیزه)، حامد امیری (پرتاب وزنه)، تیم فوتبال هفت نفره و تیم فوتبال پنج نفره

برنز: پیمان نصیری (دوی ۱۵۰۰ متر)، ابراهیم رنجبر (تیراندازی با کمان)، علی صادق زاده (وزنه برداری)، اسدالله عظیمی (پرتاب وزنه)، جواد حردانی (پرتاب نیزه)، محسن کائیدی (پرتاب نیزه) و جاوید احسانی شکیب (پرتاب وزنه)

تیر و کمان یک گام به جلو
تیم ملی تیراندازی با کمان کشورمان در بازیهای پارالمپیک با ترکیب شش نفره شرکت کرد و با کسب دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز به کار خود پایان داد. در مسابقات این رشته زهرا نعمتی و غلامرضا رحیمی در بخش ریکرو صاحب نشان طلا شدند. زهرا نعمتی و ابراهیم رنجبر در بخش میکس تیمی به نشان نقره رسیدند و ابراهیم رنجبر در بخش انفرادی ریکرو در جایگاه سوم قرار گرفت. سمیه عباس پور نیز اگرچه برای نخستین بار در این رویداد مهم شرکت کرد چهارم شد تا با استراحتی کوتاه از میدان بزرگ پارالمپیک در رقابتهای قهرمانی کشور با افراد بدون معلولیت رقابت کرده و در جایگاه نخست قرار گیرد. بازگشت زهرا جوانمرد و راضیه شیرمحمدی به تیراندازی با کمان نیز امید روزهای خوبی را می دهد. فراموش نکنیم محدثه کهنسال نیز با داشتن ۱۷ سال برای نخستین بار در بخش ریکرو به میدان بزرگ پارالمپیک راه یافت و تجربه گرانقدری را کسب کرد. به هر روی این تیم با پیشرفتی که در بازی های پارالمپیک کسب کرده است در سال ۹۶ نیز رقابتهای مهمی را در پیش دارد و سعی می کند بهترین عملکردش را نشان دهد.

 
جوانمردی دختر طلایی تیراندازی
رشته تیراندازی با دو مدال طلای ساره جوانمردی در بازی های پارالمپیک درخشید. این تیم با ترکیب ۵ نفره در این مسابقات شرکت کرد که در نهایت در بخش تپانچه بادی و خفیف ساره جوانمردی طلایی شد. سمیرا ارم، عالیه محمودی و مهدی زمانی دیگر نمایندگان کشورمان در این ماده بودند که تنها عالیه محمودی به فینال رسید اما نتوانست مدالی به دست آورد. در بخش تفنگ نیز معصومه خدابخشی نشانه گیری کرد که وی نیز نتوانست به فینال راه یابد. رقیه اله کرمی، رئیس انجمن تیراندازی فدراسیون جانبازان و معلولان،  نیز بعد از این مسابقات اردوهای آموزشی و رقابتهای آزاد را برگزار کرد تا چهره های جدیدی به تیم ملی معرفی شود تا در بازی های پاراآسیایی و پارالمپیک، تیم ملی تیراندازی نتایج درخشانی را به دست آورد.

 

 

دو و میدانی و امیدهای آینده
کاروان دو و میدانی ایران در میدان بزرگ پارالمپیک یک مدال طلا، ۶ نقره و ۵ برنز کسب کرد. محمد خالوندی در پرتاب نیزه ایران را صاحب نشان زرین کرد، سامان پاکباز در پرتاب وزنه، علیرضا قلعه‌ناصری در پرتاب دیسک، سجاد محمدیان در پرتاب وزنه، عبدالله حیدری در پرتاب نیزه، سجاد نیک پرست در پرتاب نیزه و حامد امیری در پرتاب وزنه عنوان نایب قهرمانی را کسب کردند و پیمان نصیری در دوی ۱۵۰۰ متر، اسداله عظیمی در پرتاب وزنه، جواد حردانی در پرتاب نیزه، محسن کائیدی در پرتاب نیزه و جاوید احسانی شکیب در پرتاب وزنه به مدال برنز دست یافتند. تیم دو و میدانی ایران توانایی بالایی دارد و می تواند از پتانسیل خود برای کسب سکوهای بالاتر بهره گیرد. بهمن رضایی، که هدایت تیم دو و میدانی را در بازی های پارالمپیک برعهده داشت به عنوان رئیس انجمن دو و میدانی فدراسیون جانبازان و معلولان انتخاب شده و برای کسب عناوین بیشتر در مسابقات سال ۹۶ تلاش می کند. مسابقات قهرمانی کشور رویداد مهمی برای دو و میدانی کاران است تا رکورد ورودی مسابقات جهانی را کسب کنند.

 
تحول در وزنه برداری
وزنه برداری کشورمان در این میدان بزرگ دو مدال طلا و یک برنز کسب کرد. سیامند رحمان در هفتمین روز از بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو و در آخرین روز از رقابت‌های وزنه‌برداری با ثبت رکورد ۳۱۰کیلوگرم در دسته ۱۰۷+ کیلوگرم ضمن کسب مدال طلا، توانست رکورد دنیا و پارالمپیک را نیز برای چهارمین بار جا به جا کند.

سیامند رحمان در نخستین حرکت خود موفق به مهار وزنه ۲۷۰ کیلوگرم شد و در حرکت دوم با زدن وزنه ۳۰۰کیلوگرمی ضمن شکستن رکورد دنیا، مدال طلایش را در دسته ۱۰۷+ کیلوگرم قطعی کرد.

وی برای سومین حرکتش، وزنه ۳۰۵ کیلوگرم را انتخاب کرد و موفق به مهار این وزنه شد. هم‌چنین در چهارمین حرکت، وزنه ۳۱۰ کیلوگرم را انتخاب کرد و ضمن اینکه موفق شد رکورد دنیا را برای چهارمین بار جا به جا کند، مدال طلای این دسته را نیز از آن خود کرد.

 

 


قوی‌ترین وزنه‌بردار جهان برای اولین بار توانست این رکورد تاریخی را در دنیا به نام خود ثبت کند.

مجید فرزین دیگر نماینده کشورمان نیز صاحب نشان طلا شد اما علی صادق زاده عنوان سوم را کسب کرد تا دو مدال طلا و یک برنز حاصل کار نمایندگان کشورمان در این رویداد بزرگ باشد.

وزنه برداری پس از بازی های پارالمپیک دچار تغییراتی شد و علی اصغر رواسی به عنوان رئیس انجمن هدایت وزنه برداری را برعهده گرفت. وی قرار است به عنوان سرمربی تیم ملی اردوهای تیم ملی را از ۱۹ فروردین ماه آغاز کند.

ششمین قهرمانی والیبال نشسته
تیم والیبال نشسته ایران در بازی های پارالمپیک موفق شد با شکست ۳ بر صفر بوسنی و هرزگوین جام قهرمانی را بالای سر برد و ششمین قهرمانی ایران را در بازی های پارالمپیک به دست آورد. در پایان مسابقات نیز داود علی پوریان به عنوان بهترین پاسور، صادق بیگدلی به عنوان بهترین دریافت کننده و رمضان صالحی به عنوان بهترین لیبرو معرفی شدند.

 

 


درعین حال تیم ملی والیبال نشسته بانوان کشورمان نیز در اولین حضورش در بازی‌های پارالمپیک، موفق به کسب عنوان پنجمی شد. ملی پوشان کشورمان در هشتمین روز از بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو برای تعیین تیم‌های پنجم و ششم به مصاف هلند رفت که با برتری مقابل حریف اروپایی خود موفق به کسب عنوان پنجمی شد. به هر روی پس از این رویداد مهم هادی رضایی، سرمربی تیم ملی والیبال نشسته به عنوان مدیر تیم های ملی انتخاب شد و تغییر در تیم های ملی و استفاده از بازیکنان جدید را در دستور کار خود قرار داد. تیم های ملی والیبال نشسته کشورمان مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش دارد که برای تیم ملی والیبال نشسته بانوان حائز اهمیت است، چرا که می تواند ورودی مسابقات پاراآسیایی جاکارتا را نیز به دست آورد.

 

 


نایب قهرمانی فوتبال ۵ و ۷ نفره و دهمی بسکتبال باویلچر
تیم فوتبال پنج نفره کشورمان نخستین مدالش را از بازیهای پارالمپیک به دست آورد. این تیم در بازی پایانی خود که در ورزشگاه تنیس المپیک پارک برگزار شد با نتیجه یک بر صفر مقابل میزبان رقابتها، برزیل، که قهرمان تمام ادوار پارالمپیک هم هست شکست خورد و از کسب مدال طلا بازماند.

 
درعین حال تیم فوتبال هفت نفره ایران نیز در آخرین حضورش در بازی های پارالمپیک در جایگاه دوم قرار گرفت. این تیم در ورزشگاه «دئودورو»ی شهر ریودوژانیرو با نتیجه ۲ بر یک مقابل اوکراین شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.

 
دیگر رشته گروهی این مسابقات بسکتبال با ویلچر بود که مقام دهم را کسب کرد. ملی پوشان کشورمان در آخرین دیدار خود در بازی‌های پارالمپیک ریو برای کسب مقام نهمی به مصاف ژاپن رفتند اما در پایان با نتیجه ۶۵ بر ۵۲ مغلوب شد و در رتبه دهم این بازی‌ها قرار گرفتند.

 
تیم زیر ۲۳ سال این رشته در مسابقات آسیا-اقیانوسیه عنوان قهرمانی را کسب کرد و جواز ورود به مسابقات جهانی را به دست آورد. برنامه ها و اردوهای تیم ملی بزرگسالان نیز در سال ۹۶ اعلام خواهد شد.

جودو ایران ناکام پارالمپیک
سه نماینده جوردوی ایران، حامد عليزاده، حمزه ندري و سيد اميد نوري جعفري علیرغم تلاش فراوان در بازیهای پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ موفق نبودند و از دور رقابت ها کنار رفتند. جودوی ایران در تلاش است با برگزاری اردوهای برون مرزی سطح خود را برای رقابت های آتی ارتقاء دهد تا از این پس شاهد درخشش جودوکاران نیز در میادین بین المللی باشیم.

 

 


تجربه گرانبهای تنها قایقران ایرانی
شهلا بهروزی راد تنها قایقران کشورمان در بازی های پارالمپیک بود تا در نهایت با عنوان نهم به کار خود پایان دهد. وی در مسابقات مقدماتی کایاک مسافت ۲۰۰ متر کلاس KL3 برای راهیابی به فینال در گروه شانس مجدد پارو زد و عنوان نهم را کسب کرد.

 
شهلا بهروزی راد تنها نماینده قایقرانی کشورمان در رشته کایاک مسافت ۲۰۰ متر کلاس KL3 بازی های پارالمپیک با ثبت زمان ۵۶  ثانیه و  ۵۸۰ صدم ثانیه عنوان نهم  را کسب کرد. وی بعد از این مسابقات در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و رکورد بهتری را به ثبت رساند تا درجایگاه نخست قرار گیرد. این قایقران کرمانشاهی مسابقات مهم کاپ جهانی و مسابقات قهرمانی آسیا را در سال ۹۶ در پیش دارد.

گلبارنژاد در خاطره ها ماندگار شد
بهمن گلبارنژاد، تنها نماینده دوچرخه سواری ایران حاضر در بازی های پارالمپیک که جانباز دوران دفاع مقدس نیز بود درحالیکه در ماده جاده کلاس C4-C5 رکاب می زد در میانه راه دچار حادثه شد و همه را در بهت فرو برد.

 

 


وی در ماه تایم تریل کلاس C4 نیز رکاب زده بود و با ثبت رکورد ۴۶ دقیقه و ۳ ثانیه و ۶۲ صدم ثانیه عنوان چهاردهم را کسب کرده بود. گلبارنژاد با ۴۸ سال سن مسن‌ترین رکابزن این بخش بود.

این حادثه چنان غم انگیز بود که اختتامیه مسابقات را نیز تحت تاثیر قرار داد تا به احترام وی یک دقیقه سکوت کنند.

 انجمن دوچرخه سواری در تلاش است تا بازیکنان جدیدی را برای رویدادهای آینده به تیم ملی معرفی کند.

کاروان منا با کسب ۸ مدال طلا، ۹ نقره و ۷ برنز و مجموع ۲۴ مدال توانست با کسب مقام پانزدهم در میان ۱۵۹ کشور شرکت کننده مقام دوم آسیا را پس از کشور چین که مقام اول پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ را نیز کسب کرده بود قرار گیرد.